6 клас "Пізнаємо природу"



14 грудня

Класна робота

Особливості розмноження тварин. Статеве та нестатеве розмноження.

Переглянути відео та прочитати матеріал.
Зробити короткий конспект: записати число та тему, що таке розмноження?,що таке ген?.


 Пригадайте

Які властивості організмів ви знаєте?

Розмноження організмів

Життя на Землі існує близько 3,8 мільярдів років. І впродовж цього часу життя не переривалося! Це можливо лише тому, що всі організми мають здатність до розмноження.


Розмноження 
— це процес збільшення кількості організмів, під час якого передається і зберігається спадкова інформація.

Нові організми починають свій шлях з однієї клітини, яка утворюється переважно двома шляхами: поділом або злиттям клітин.
Поділ клітини веде до утворення двох нових клітин з однієї. Так розмножуються бактерії та інші одноклітинні організми.

Існує й інший шлях — злиття. У результаті злиття двох статевих клітин утворюється одна, яка потім ділиться багато разів, аби стати багатоклітинним організмом.

Існує багато способів розмноження організмів, проте їх усі можна об’єднати у дві групи: статеве й нестатеве.

У статевому розмноженні беруть участь два батьківські організми, які виробляють статеві клітини — сперматозоїди та яйцеклітини. Злиття цих клітин називається заплідненням. Майже всі тварини, рослини і гриби розмножуються статевим шляхом.

Яйцеклітина людини має значний запас поживних речовин, тому вона значно більша за сперматозоїд.

У разі нестатевого розмноження нащадки розвиваються від однієї батьківської особини з нестатевих клітин — спор, або розмноження відбувається частинами тіла.
Частинами тіла частіше розмножуються рос­лини. Вони здатні відтворювати цілий організм зі своїх органів, що називають живцюванням. Так розмножуються й деякі тварини — морська зірка, дощові черви тощо.

Роль поживних речовин у розмноженні

Усе літо рослини «працюють» — утворюють поживні речовини у процесі фотосинтезу. Частина цих речовин запасається в плодах, насінні, стеблах чи коренях. Це забезпечує енергією подальше розмноження та виживання рослини.
Статеві клітини відрізняються за розмірами: яйцеклітина значно більша від сперматозоїдів. Але чому? Річ у тім, що певний час розвиток зародка відбувається саме за рахунок поживних речовин яйцеклітини. Тому ці статеві клітини мають достатньо енергії для забезпечення процесів 

розмноження.

Розмноження шляхом поділу клітини

Сперматозоїди прямують до яйцеклітини. Один із них зіллється з нею, що дасть початок новому орган

ізмові

 Ви вже знаєте, що за збереження та передачу спадкової інформації у клітині відповідає ядро. У ньому є спеціальні маленькі структури — гени. Кожен ген містить інформацію про ту чи іншу властивість організму. У генах зберігається інформація про зовнішній вигляд організму, його внутрішню будову та процеси, які в ньому відбуваються. Гени передаються від однієї клітини до іншої, а отже від одного організму до іншого.

Генетика — наука про спадкові ознаки організмів





06.11.2023



Переглянути відео


Комментариев нет:

Отправить комментарий